Festiwal Batyskaf 2016

Opis/Program

002-16_Smartness_batyskaf_plakat_A3

 

Nadchodzi czwarta edycja Festiwalu Batyskaf, który wyewoluował z kórnickiego cyklu koncertów Rok w Rock. Na tym charakterystycznym – nieprzypadkowo żółtym – okręcie podwodnym zagościły już ponad 44 zespoły! I w tym roku zanurzmy się w głębiny polskiej muzyki: najpierw podczas przeglądu wielkopolskich młodych kapel (wystąpią Camping Hill oraz Chloroform), a później rzucając się w wir energetycznej Qulturki, zmysłowej Mademoiselle Carmel, lirycznego Pablopavo i Ludzików aż po ostrzejsze Eleanor Gray. Imprezę ugości zielona łąka Hotelu Daglezja nad Jeziorem Kórnickim.

Dla muzycznych rodzin przygotowaliśmy Akademię Młodego Rockmana, w ramach której poznański zespół Ciabatta wprowadzi dzieciaki (od malutkich po trochę starsze) w tajniki barwnego świata muzyki. Pociechy i urwisy będą miały możliwość czerpania radości z przyjmowania wrażeń słuchowych, oraz własnego, aktywnego wkładu w tworzenie muzyki. Na pewno wielu z nich zaprzyjaźni się z perkusją lub gitarą elektryczną, które tylko czekają, by na nich eksperymentować.

Tak będzie się działo w Kórniku, zaś tydzień później Batyskaf przycumuje do Środy Wielkopolskiej (teren przy Marinie). Tam będziemy mogli posłuchać jeszcze raz niezwykłej Mademoiselle Carmel, później dynamicznego Bapu, a na sam koniec falą cięższych brzmień zaleje nas aGain, który wystąpi w ramach Przeglądu Batyskaf 2016.

Koncerty mają charakter otwarty i niebiletowany, dlatego zapraszamy wszystkich w sobotę 20 sierpnia od 15:00 nad jezioro w Kórniku oraz 27 sierpnia do Środy Wielkopolskiej. Szczegółowy program: www.batyskaf-festiwal.pl, facebook.com/RokwRock

Organizatorem wszystkich koncertów jest Stowarzyszenie Smartness. Mecenasami wydarzenia są Gmina Kórnik oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Krótko przedstawiamy zespoły:

Qulturka to pilska grupa, która pod tą nazwą występuje od 2006 roku. Wcześniej, od 1995 była znana jako Kulturka. Najsilniejszą inspiracją zespołu jest punk rock, jednak muzycy czerpią również z dźwięków ska i reggae. Energetyczna muzyka spotyka się z zaangażowanymi tekstami, które chcą zwracać uwagę na ważne problemy, takie jak rasizm czy ekologia. Nie brakuje w nich również osobistych wrażeń, które czynią piosenki bardziej intymnymi. Zespół składa się z dwóch wokali (żeński i męski), perkusji, basu, akordeonu i dwóch gitar – taki skład musi mieć swoje brzmienie. Qulturka je ma.

Folkowo-egzotyczna Mademoiselle Carmel to wyjątkowa wokalistka, która w niezwykle zręczny sposób łączy klimaty afrykańskie ze słowiańskimi. To oryginalne połączenie owocuje kołyszącym rytmem reggae i niebanalnymi tekstami, z których płynie pozytywna energia. Mademoiselle Carmel współpracowała między innymi z soundsystemem G-Hot Sound czy grupą Deadly Hunty, trwale zaś występuje ze własnym zespołem. Występowała na wielu festiwalach, m.in.: Reggaeland w Płocku, LDZ Reggae Fest, Wake Up and Live Festiwal, Stolica Reggae Festival czy Karneval der Kulturen w Berlinie. Kórnik gościł Ją już w poprzednich edycjach przeglądów Rok w Rock, tym razem zakosztuje jej dynamicznych wibracji na scenie Festiwalowej!

Największą gwiazdą festiwalu będzie grupa Pablopavo i Ludziki – specjaliści od treściwych i jednocześnie lekkostrawnych tekstów oraz lekkostrawnej choć treściowej muzyki. Ich starannie komponowane słowa bujają się w rytmach, które są wypadkową różnych eksperymentów: łączenia m.in. reggae, popu, hip-hopu, elektroniki i ballad raggamuffin. Niezwykłą atmosferę na koncertach zawdzięczają nie tylko muzyce, lecz również żywemu kontaktowi z publicznością i rozległą narracją wokół piosenek. Ich koncert to zarówno muzyczne przeżycie, jak i liryczna przygoda.

Nas sam koniec posłuchamy Eleanor Gray – zespołu, który nie lubi się definiować, ale lubi gitarowe brzmienie i poszukiwanie własnego stylu. Członkowie przekonują, że fundamentami ich muzyki są otwartość, doświadczenie i przyjaźń. Od 2011 roku wspólnie występują odwracając się od wszelkich tendencji do klasyfikacji. Możemy zatem zdradzić jedynie, że koncertowicze usłyszą dwie gitary, bas i perkusję, którym towarzyszy męski wokal. Kórnik gościł Eleanor’ów już w poprzednich edycjach przeglądów Rok w Rock, tym razem podzieli się ich energią na scenie Festiwalowej!

W Środzie Wielkopolskiej, oprócz Mademoiselle Carmel, będziemy mogli posłuchać:

Bapu istnieje od 2011 roku i może się pochwalić kilkoma ciekawymi osiągnięciami. Zespół miał przyjemność grać m.in. na Woodstocku czy festiwalu w Jarocinie, był również finalistą 8. edycji programu Must Be The Music – Tylko Muzyka, dzięki czemu zdobył większy rozgłos. Bapu gra ska punk, choć członkowie podkreślają, że nie chcą zamykać się w gatunku a inspiracji szukają wszędzie: w punk rocku, reggae czy wśród bałkańskich i klezmerskich brzmień. Przy skocznej i energicznej muzyce nierzadko pragną przekazać swoje spojrzenie na świat lub podzielić się doświadczeniami. W 2015 roku wydali debiutancką płytę „Na przekór”.

 

Kontakt

Adres

Stowarzyszenie Smartness
KRS 0000409903
NIP 7831687003,

Telefon i email

tel.: 535 373 662
event@smartness.pl

obsługę reklamową Stowarzyszenia Smartness wspiera www.prorozyn.pl