II Ofensywa Teatralna Kosmos

Opis/Program

W dniach 26-27 października 2012, dzięki grupie Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki i Stowarzyszeniu Smartness, przestrzeń Poznania objęli we władanie przedstawiciele niezależnej sceny teatralnej. Ofensywa teatralna KOSMOS to dwudniowy festiwal, podczas którego wszyscy zainteresowani Poznaniacy mogli obejrzeć niepokazywane wcześniej w naszym mieście spektakle oraz wziąć udział w warsztatach teatralnych i podyskutować z twórcami na temat kondycji współczesnego teatru. Impreza współfinansowana była ze środków Urzędu Miasta Poznania.

Pierwszego dnia, Teatr Brama przeprowadził warsztaty teatralne. Wieczorem w przestrzeni miasta odbyły się liczne happeningi, mające na celu promocję Ofensywy.

Kolejny dzień przeznaczony był dla studentów – przed południem odbyły się warsztaty, organizowane przez teatr Krzyk. O godzinie 17, w Ośrodku Teatralnym Maski na al. Niepodległości 26, rozpoczęła się część artystyczna festiwalu. Swój spektakl Kaszpirowski Medytacja zaprezentował Kingdom of Curvy Fork, znane z opowiadania poważnych historii w komediowy sposób. Następnie wystąpił aktor Eliasz Gramont, który w Biję na Alarm! przedstawił swoją wariację na temat nowelki Stanisława Lema Ratujmy Kosmos. Teatr Afront w Na granicy zapoznał nas ze sztuką tworzenia spektaklów z udziałem publiczności. Teatr Realistyczny w swoim Jestem zaprosił na – jak określają to twórcy – pokaz interpretacji wierszy kobiecych autorstwa mężczyzn w wykonaniu kobiecym; na warsztacie twórczość Białoszewskiego i Wojaczka. Ofensywa zakończyła się dyskusją wraz z udziałem publiczności i koncertem skrzypcowym Eliasza Gramonta.

 

Joanna Szymanowicz

Wiceprezes Zarządu Koordynatorka akcji Odjazdowy Bibliotekarz
Kierownik Biblioteki Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Absolwentka Socjologii KUL, a także podyplomowych studiów bibliotekarstwa (Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum), broker informacji (Uniwersytet Jagielloński) oraz Akademii Trenera (WSNHiD Poznań). Miłośniczka aktywnych form rekreacji, razem z mężem i dwiema córkami, przemierza regularnie trasy rowerowego pierścienia dookoła Poznania. Komunikatywna i przyjazna – inicjator pomysłu zaproszenia Odjazdowego Bibliotekarza do Kórnika i Poznania. Od 2013 roku jest koordynatorem regionalnym ogólnopolskiej edycji Odjazdowego Bibliotekarza służąc pomocą organizatorom z województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.

Kontakt

Adres

Stowarzyszenie Smartness
KRS 0000409903
NIP 7831687003,

Telefon i email

tel.: 535 373 662
event@smartness.pl

obsługę reklamową Stowarzyszenia Smartness wspiera www.prorozyn.pl