IV Ofensywa Teatralna – Nowa Fala?

Opis/Program

Ofensywa Teatralna IV: Nowa Fala?

W dniach 12-13 grudnia w ośrodku teatralnym Maski odbyła się czwarta edycja festiwalu młodych teatrów niezależnych Ofensywa Teatralna. Tegoroczna edycja miała na celu zapoczątkowanie dyskusji, czy we współczesnym teatrze można mówić o zjawisku nowej fali?

Odpowiedzi na to trudne pytanie starały się udzielić cztery offowe grupy teatralne, z których część nie miała jeszcze okazji występować w Poznaniu.

Teatr Makoma to młody, bardzo pomysłowy oraz wielokrotnie nagradzany teatr pochodzący z Katowic. W ramach Ofensywy aktorzy Michał Skiba i Kornel Sadowski przedstawili spektakl pt. „Ulica, czyli krótka rozprawa o wolności”, poruszającym problem uzależnień współczesnego świata, przedstawiony w sposób przystępny dla widzów.

Grupa Teatralna Ujście to teatr pochodzący ze Świnoujścia. W trakcie Ofensywy jego aktorzy przeprowadzili warsztaty teatralne pierwszego dnia festiwalu, natomiast drugiego dnia przedstawili spektakl Wyjęci, opowiadający o trudnych relacjach na linii ojciec marynarz – rodzina.

Teatr Porywacze Ciał jest uznawany za jeden z najważniejszych niezależnych teatrów w Polsce. Z pewnością jest jednym z najdłużej działających – początki grupy sięgają 1992 roku. W ramach Ofensywy Teatralnej aktorzy Porywaczy Ciał przeprowadzili darmowe warsztaty teatralne drugiego dnia festiwalu.

Teatr Na Chwilę jest pochodzącym z Gryfina, lecz na większą skalę animującym przestrzeń Szczecina, obecnie dwuosobowym projektem, tworzonym przez Ewę Chmielewską oraz Dominika Smaruja. Podczas Ofensywy Teatralnej para aktorów przedstawiła autorski spektakl Panakeia będący hiperbolicznym przedstawieniem rzeczywistości oraz wszechogarniającego konsumeryzmu.

Teatr Brama z Goleniowa to jeden z najbardziej znanych w Polsce teatrów alternatywnych, działający od 1996 roku. Drugiego dnia festiwalu teatr przedstawił spektakl Spowiedź Masochisty w reżyserii Daniela Jacewicza.

Szczegółowy program festiwalu:

PIĄTEK, 12 GRUDNIA:
17:00 – 20:00 – warsztaty teatralne z Grupą Teatralną Ujście

SOBOTA, 13 GRUDNIA:
10:00 – 13:00 – warsztaty teatralne z Teatrem Porywacze Ciał
18:00 – 18:50 – Teatr Makoma – „Ulica, czyli krótka rozprawa o wolności”
19:00 – 19:50 – Grupa Teatralna Ujście – „Wyjęci”
20:00 – 20:50 – Teatr Na Chwilę – „Panakeia”
21:00 – 22:00 – Teatr Brama – „Spowiedź Masochisty”

 

Kontakt

Adres

Stowarzyszenie Smartness
KRS 0000409903
NIP 7831687003,

Telefon i email

tel.: 535 373 662
event@smartness.pl

obsługę reklamową Stowarzyszenia Smartness wspiera www.prorozyn.pl